Naslovna Zivot Маријана Новачевска пак запеа- тажната љубовна песна од упокоениот пејач во срце...

Маријана Новачевска пак запеа- тажната љубовна песна од упокоениот пејач во срце погодува (ВИДЕО)

Заедно со нејзината естрата Росана, Маријана Новачевска е позната по многу убави песни, а секакко најпозната и најпеена и денес е „Признавам“, песна која ја знае и млади и старо.

Повеќе од 30 години, живее во Мелбурн, Австралија. Во Мелбурн, исто така живееше и нејзиниот поранешен сопруг, композиторот Тоде Новачевски, кој ги напиша повеќето од хитовите на Маријана и Росана, а жал се упокои минатата година.

Маријана времето често го поминува со нејзината добра пријателкја, пејачката Татјана Лазаревска, уживајќи заедно на плажа, на прошетка, на кафе или на шопинг.

Маријна неодамна објави фотографија од плажа и рече дека нема влезено во океанот 30 години, но објави и слики како млад стилист го сменил нејзиниот имиџ кој сите го пофалија.

На Велигден во 2020 година, Маријана стана баба. Снаата на Маријана, сопругата на синот Филип, Анастасиа, во Мелбурн ја роди Ива, првата внука на Маријана и на Тоде Новачевски.

Маријана ја имаа и ќерка која се вика Магдалена и во една прилика емотивно ѝ го честиташе роденденот.

– Моја драга Меги, мое сонце, мое се, среќен роденден. Ти си прекрасен благослов, специјална среќа, моја љубов и моја гордост.

Кога и да почувствуваш дека животот е нефер само запамети дека мама и твојата фамилија секогаш ќе се грижат за тебе.

Покрај другото, фала што ја направи мама помлада на овие фотографии“, напиша Маријана за својата ќерка. Маријана е медицинска сестра на Стоматологија, и ужива во својата работа.

Ева е весело дете, многу се смее и сака да јаде. Таа и двете внучиња Ноах на сестра ми Росана, се нашата најголема радост. Двете уживаме во улогата на баби“, изјави Маријана.

Во еден свој статус, Маријана како да се опиша себеси и својот животен пат. На Фејсбук таа го раскажа следново:

Постојат луѓе кои не играат, како другите што ќе им свираат. Тие не се сечии, било кои и безнадежни.

Толерантни се , свои, храбри и не се плашат од предизвиците на животот, понекогаш тврдоглави а некој би кажал чудни, малку удрени и надмени.

Тие луѓе се сепак мали а големи , необични и упорно свои.

Е, баш тие луѓе не ја бркаат среќата затоа што среќата се тие самите.

Оваа нејзина мисла ја поддржаа многу пријатели, а меѓу нив е и Росана, сестрата близначка на Маријана која ѝ рече: Сонце мое, душо моја, срце мое, мое се, бравооо!

Маријана на својот Фејсбук профил објавила видео како пее, и напишала: Тон има, слика нема. Така ми дојде, да запеам. Маријана не го снимала својот лик, но го снимила гласот.

Таа ја пее песната „Душо моја“ од упокоениот пејач Кемал Монтено, кој се упокои на 21 јануари во 2015 година.

Оваа тажна љубовна песна ги погоди во срце нејзините следбеници, а посебно нејзината сестра Росана која ѝ прати бакнеж и ѝ рече дека е најдобра.