Naslovna Zivot Во јакната ги криел сите пари што ги заpаботил додека патувал со...

Во јакната ги криел сите пари што ги заpаботил додека патувал со авион, и со нив сакал да ѝ го спаси животот- Тажната животна приказна на Горан Иванишевиќ

Горан Иванишевиќ последните денови е во центарот на вниманието токму поради фактот што е еден од тренерите на Новак Ѓоковиќ и некој кој со години е со српскиот најпознат тенисер.

Иванишевиќ e роден на 13 септември 1971 годинаи е хрватски поранешен професионален тенисер и сегашен тренер. Тој е единствениот играч кој освоил титула на Вимблдон во сингл како вајлдкарта.

Тој го постигна ова во 2001 година додека беше рангиран на светот бр. 125, откако беше вицешампион на Вимблдон во 1992, 1994 и 1998 година.

Највисокото рангирање во кариерата на Иванишевиќ беше светски рекет бр. 2.

Овој успех го постигна во јули 1994 година. Тој беше тренер на Марин Чилиќ од септември 2013 до јули 2016 година, што го доведе Чилиќ до неговата единствена голема титула досега на УС Опен во 2014 година.

Тој е тренер на Новак Ѓоковиќ од 2019 година. Иванишевиќ беше примен во Меѓународната тениска куќа на славните во 2020 година.

Сепак, малкумина знаат низ какви маки поминал познатиот хравстки и светски познат тенисер, и трагеди јата што му го одбележала животот.

Имено, тој беше сведок на големата животна борба што неговата сестра Срѓана ја водеше цели 30 години. За жал, таа борба ја загуби на 52-годишна возраст, во 2019 година, кога не се разбуди по опера цијата на срцето.

Тажната приказна за семејството Иванишевиќ започна во 1988 година, кога на пет години постарата сестра на Горан и беше дијагностициран Хочк инов синдром. Во тоа време тој имаше 17 години и се подготвуваше за турнир во Австралија.

„Пред да заминам, татко ми ми рече: „Имам лоши вести. Сестра ти е болна, мораме да се грижиме за неа, сега си сам“.

Третманите за тој тип на болест, од која се упокоија многу луѓе, беа многу скапи и не спиев таа вечер“,изјави Иванишевиќ за магазинот Hello.

„Ги земав паричните награди што ги заработив во готово, дотогаш таа сума ја видов само на телевизија. Потоа, се сеќавам, отпатував на Дејвис купот против Данска, кој се играше во Белград.

Сите тие пари ги носев со мене. Стјуардесата 16 пати ме праша дали ќе ја соблечам јакната, а јас секој пат одбивав:

„Не, добро сум вака“. Кога дошол дома, на татко му му дал јакна во која биле сите пари од освоената награда, за да може да го плати лекувањето на Срѓана.

“Кога беше помлада имаше кан-цер на лимф ните јаз ли, беше подложена на интензивно зра чење и се остави трага. Бол еста не се врати, но оштетувањата беа во сите меки ткива.

Белите дробови и срцето беа особено оштетени. Една година пред да го напушти овој свет, имаше тешка пне вмонија. Вир усот нападна три вентили и требаше да се смени..

Опер ацијата траеше 11 часа. Сè помина добро, планираа како да ја разбудат. Но, таа разви хипертензија и не можеа да и помогнат“, објаснуваат во интервју за порталот 24. sata.hr, најстариот Иванишевиќ, Срѓан, таткото на Срѓана и на Горан.

Сестрата на Горан Иванишевиќ, кој беше миленик во Сплит, беше испратена на гро биш тата во родниот град, со песната „Moj lipi anđele“ од Оливер Драгојевиќ.