Naslovna Magazin Ова е сопругата на Ацо Пејовиќ, ја молел со плачење да не...

Ова е сопругата на Ацо Пејовиќ, ја молел со плачење да не го остави (ФОТО)

Ацо Пејовиќ, освен по добра музика, е познат и по добро вино, кое го произведува самиот.

– Тоа е за пријателите и за мене, го пиеме во текот на годината. Сè уште не сме започнале со производство, но и тоа е во тек – вели тој.

Фолкерот Ацо Пејовиќ живее во прекрасна куќа со сопругата и децата. Како изгледа куќата на Аце Пејовиќ?

Пејачот Ацо Пејовиќ важи за еден од најпопуларните бакшиш на нашата естрада, неговите хонорари, но и бакшишите достигнуваат фрапантна бројка од неколку илјади евра од вечер.

Така, пејачот успеа да си дозволи вистинска мала палата. Тој беше снимен од екипата на Папарацо Лов како се шета во близина на луксузна вила во која живее со семејството.

Пејовиќ има прекрасна куќа за која се шпекулира дека вреди околу 800.000 евра и во која има огромен двор.

Ацо и неговата животна сопатничка Билјана се запознале и се венчале многу млади – таа била матурантка, а тој неколку години постар пејач на самиот почеток на кариерата.

Венчавката се случила по само седум дена врска, што Пејовиќ го потврди во едно од интервјуата.

„Повеќе имав среќа отколку памет. Јас на тие години имав поминато многу повеќе за разлика од тие на моја генерација.

Седум дена бевме во врска и се венчавме, а заедно сме 20 години. Се запознавме сите овие години“, изјави Пејовиќ во една прилика.

Пејачот задоцнил на свадбата, а таа анегдота се раскажува и денеска.

„Да, задоцнив на сопствената свадба. Сите шетаа пред општината, јас бев на Златибор, пеев, имаше тезга“, се присети своевремено Ацо и откри дека во нивниот дом Билјана била главен говорник.

„Сѐ е на нејзини раменици. Така гледам и мислам дека така треба. Кај мене жената е газда. Заедно растевме, се менувавме, се поддржувавме, созревавме. Така, заедно, ние станавме луѓе.

Можеби комбинацијата на нејзината љубов, мојата музика и моето животно искуство досега ме дефинираа како личност. Исткаен сум од емоции.

Во бракот со Билјана има три ќерки, а семејството секогаш му било на прво место.

-Моето семејство е апсолутно на прво место. Билјана е мојата најголема поддршка и најдобро ме разбира. Со неа успеав да останам нормално и да создадам здраво семејство.

Tој во една прилика звборуваше за нивното воспитување.

-Билјана и јас се обидуваме да ги едуцираме на начин достоен за чесни луѓе, односно со јасни индикации за тоа што е добро и што е лошо.

Денес, ние сме тука само за да ги поддржиме нивните одлуки, бидејќи нема потреба да им се мешаме за ништо, тие се одлични млади дами, рече тој.

Пејовиќ во 2020 година ги изгуби мајка си и пријателот и признава дека сака што побргу да го заборави тој период од својот живот.

Пејовиќ истакнува дека едвај чека да ја заборави таа година во која ги изгуби мајка си и пријателот.

– Оние што ги изгубија своите најблиски, тоа најдобро го знаат. Заборавив и ја прецртав минатата година во мојот живот.

Сега скоро славев роденден и реков дека го славам оној од минатата година затоа што не сметав минатата година.

Тоа е година која е целосно избришана од моето сеќавање и ќе се обидам да ја заборавам засекогаш.

Загуба, оние што ги изгубија своите најблиски знаат дека, како што е загуба на мајка и еден од моите најдобри пријатели, тоа се работите што го чекаат секој од нас.

За жал, сето тоа е составен дел од животот – рече Ацо Пејовиќ.

-Горд сум на мојата сопруга, која освен што се грижи за куќата и воспитувањето на децата, исто така, успеа да изгради кариера, заврши факултет, магистрираше и докторираше покрај мене, изјави Ацо.

Иако многу бракови, особено во денешно време, минуваат низ кризи, пејачот е горд на фактот што тој и Билјана немале такви периоди и никогаш не ни помислувале на развод.

-Тоа нема да се случи сѐ додека сум во здрав ум. Имам прекрасен брак и прекрасна сопруга, не размислувам за тоа… Пу пу, да не се урочам, рекол еднаш Ацо.

Најтешките моменти низ кои поминало семејството на пејачот биле кога на Билјана не ѝ било здравјето во ред. Имено, сопругата на пејачот пред неколку години била на работ на смр тта поради пукната аневризма и кр вавење во мозокот.

„Во мојот живот досега не сум имал потешка ситуација од тоа, тоа беше најлошиот момент во мојот живот, знаев да се вовлечам во собата и да врескам и да плачам на цел глас за Биља да не нѐ остави ме и го молев Господ да се опорави“, се присетил тој, а Билјана, за среќа, целосно оздравела.