Naslovna Zivot Овој малep им се случи на Новак и на Јелена во нивниот...

Овој малep им се случи на Новак и на Јелена во нивниот најважен животен момент, во една секунда за малку ќе се расипеше сѐ

Неодамнешниот светски рекет број 1 Карлос Алкараз му честиташе на Новак Ѓоковиќ за големиот успех. Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен, победувајќи го Стефанос Циципас во финалето.

Покрај десеттата титула и 22. Грен слем во кариерата, Ѓоковиќ повторно стигна до првото место на АТП листата, и социјалните мрежи се полни со честитки за Ноле од многу луѓе од целиот свет.

Многу брзо откако се дозна дека домот на Новак и Јелена Ѓоковиќ во Марбеља стигна до медиумите, сите побрзаа да дознаат како изгледа недвижноста за која славниот тенисер потроши милиони долари.

Љубопитната јавност ја интересираше како спортистот и неговата избраничка ги опремиле дневната соба, трпезаријата, спалната, па дури и собите за наследниците Стефан и Тара.

А, се што е споменато и многу повеќе може да се види на фотографиите направени недолго по купување на имотот со прекрасен поглед на Медитеранот.

Меѓутоа, брачната двојка не дозволила се да се открие во таа прилика.

Намерно или не, сопругата на најдобриот српски тенисер пред неколку месеци отиде чекор понатаму.

Имено, таа откри како изгледа катчето каде го поминува поголемиот дел од своето време додека нејзиното семејство е во Шпанија.

Станува збор за раскошен базен со капацитети и за стари и за деца.

Новак и Јелена Ѓоковиќ се еден од оние парови кои привлекуваат внимание каде и да се појават, а за нивниот брак се зборува и пишува дури и кога нема причина за тоа.

Иако приватно ги доживуваше најубавите моменти во животот, го чекаше тежок период во кариерата.

Тој се здобил со пов реди кои требало што поскоро да ги санира, но го игнорирал советот на лекарот.

-Играв во болки, а кога се вратив од Австралија беше јасно дека морам да се оперирам.

Не сум баш љубител на но жеви и болници… Првиот месец по интервенцијата бев многу емотивен.

Реков дека нема повеќе да играм тенис! Се сомневав во себе, не верував дека можам да се вратам на теренот, го загубив оптимизмот. Татко ми, мајка ми, браќата и сопругата постојано веруваа во мене, но мислеа дека ми треба подолга пауза.

Не ги слушав! Пребрзо се вратив на теренот, иако лекарите, а потоа и тренерот Андре Агаси ме советуваа да не го правам тоа – рече тој, а оваа одлука на Новак Ѓоковиќ можеше скапо да го чини на теренот..

Сепак вели дека најголема мотивација му е да се врати на светскиот врв беше сликата што ја имаше во главата – дека Стефан и Тара го гледаат додека тој гордо го крева трофејот на Грен слем.

-Најемотивниот момент во кариерата и животот му се случи на Вимблдон во 2018. Стефан имаше неполни пет години, а децата до пет не смеат да го следат натпреварот во живо, па го донесоа само на крајот…

Тој беше блиску гледајќи ме со трофејот! Тој аплаудираше, а потоа се виде на екранот и рече: „Еве го Стефан!“ Никогаш не сум се чувствувал поисполнет.

Јелена и Ноле се во хармоничен брак нешто повеќе од 8 години, а нивната љубов започна уште во средношколските денови.

Четири месеци откако се венчаа, нивното прво дете Стефан се роди во Монте Карло.

– Кога се роди синот, светот ми се преврте наопаку. Дотогаш тенисот ми беше сè и се се вртеше околу мене. Моите најблиски се жртвуваа за да можам да дадам максимум на теренот. Природата на работата ме направи себичен.

Одеднаш сè се смени. На почетокот морав да се потсетам дека повеќе не сум сам, дека имам син. Во тоа ми помогнаа сопругата, мајка ми, татко ми, браќата… Сега кога ќе се вратам од тренинг, го спуштам рекетот и не размислувам за тенис.

Се трудам да бидам најдобар сопруг, татко и тенисер. Напорно е, но не и невозможно – порача на најдобриот рекет на светот во емисијата „Да, можеби не“.

Во оваа прилика, Новак додал дека со гордост дека нивната ќерка го добила името по планината Тара, која е дива и ги крие своите тајни.

Поради обврски извесен период одржувале врска на далечина, поточно кога Јелена заминала во Милано да студира.

Но, одлуката на Новак Ѓоковиќ по нејзиното враќање била да ја официјализира врската и ја запросил во 2013 година. Но, се случил еден мал-ер кој за малку ќе ја распиел романтиката, ќе се уништело се во една секунда.

– Изнајмив два балони, во едниот бевме јас и Јелена, а другиот требаше да пушти порака: „Ќе се омажиш ли за мене?“Проблемот настана кога балонот се запали! Јелена почна да паничи: „О Боже! Има дупка во балонот!“

Во тој момент се појави уште еден балон со порака. Кога Јелена се сврте да види што пишува, клекнав и го извадив прстенот.

Така се веривме! – откри Ноле во една прилика, а венчавката се одржа на 12 јули 2014 година во Свети Стефан во Црна Гора.