Naslovna Magazin Ова е куќата на Брена и Боба во Мајами, многу е помал...

Ова е куќата на Брена и Боба во Мајами, многу е помал дворот од куќата на Бежанијска Коса (ФОТО)

Брена во својата кариера има долга историја на настапи надвор од границите на Србија и бележи фантастични приказни, а публиката после сите нејзини настапи е презадоволна, затоа Брена има толкав интерес меѓу луѓето.

Да се ​​оди на американска турнеја и да им се пее на нашите луѓе кои живеат и работат таму е божествена работа, а во случајот со Лепа Брена сигурно настапите биле спектакуларни.

Пејачката Брена е долгогодишна пријателка со поранешниот газда на „Sвезде Гранда“, Саша Поповиќ кој сега е милионер, во една прилика раскажан за периодот кога изгубил сѐ, а потоа Лепа Брена му пружила рака за помош.

Поповиќ еднаш призна дека во еден момент останал без пари, а дека многу му помогнале Лепа Брена и сопругот на Брена, Боба Живојиновиќ.

Поради Лувена Дафина ги изгубил сите пари, а откако му помогнале Живојиновиќ, успеал да се врати во живот, а во 1996 година купил куќа во Бежанија, а сите пари ги вратил на парот.

-Кога поради Дафина ги изгубив сите пари, а откако ја вративме нашата куќа во Нови Сад која ѝ припаѓаше на црквата, живеев како кирајџија на 12-ти кат во новобелградската „телевизија“.

Во станот од 17 квадратни метри беше само мојата скапа гардероба што ја купив за време на настапите со групата „Слатки грех“.

Немав ниту еден динар во џебот – истакна Поповиќ за „Курир“.

Познатата пејачка Лепа Брена со децении важеше за ѕвезда на регионот, а сѐ што е поврзано со неа привлекува внимание.

Нејзината љубовна врска со Боба Живојиновиќ од самиот почеток беше скриена пред медиумите, особено затоа што ѝ тој беше голема ѕвезда во тој период.

Брена гостуваше во емисијата „Балканска улица“ и во таа прилика откри дека воопшто не размислувала за љубов додека не го запознала Боба.

– Сите на некој начин ми велеа дека треба малку да се плашам за него и да не очекувам премногу. Секогаш ги прашував во која смисла треба да се плашам.

Тогаш ќе ми речеа дека е сѐ уште познат на светско ниво, дека ќе ме остави и дека ќе падне на чарето на некоја убавица од светски ранг – рекла таа, но Брена на сите им го докажа спротивното.

Лепа Брена и Боба Живојиновиќ повремено уживаат на својата луксузна јахта од дури 6.000.000 евра, особено во летните денови, тие поминуваат време на јахта со пријателите, далеку од Србија.

– Кога Брена ја купи јахтата, однапред мислеше дека ќе остане на неа со пријателите, па ја отвори чантата и купи една со повеќе соби.

Прекрасната јахта има 6 спални соби, за што зборуваше и Брена.

– Па, тоа е убав мал брод, со пет или шест спални соби. Тоа не беше само подарок за нашите души.

Сакавме да си дозволиме нешто бидејќи тоа беше специфична ситуација – изјави Брена, но не откри дали се точни шпекулациите на медиумите дека јахтата чини 6.000.000 евра.

Лепа Брена и Боба со години имаат куќа во Мајами, а освен неколку фотографии од ентериерот, луѓето немале прилика да видат како всушност изгледа овој имот.

Kуќата на најпознатиот локален пар, кој често ужива во шармот на овој дел од Америка e вистинска оаза за одморање после обврските кои често ги следат Брена и Боба.

Станува збор за куќа која е изградена во 1950 година, во типичен американски стил.

Има двор со базен кој е многу помал од оној што семејството Живојиновиќ го имаат во својата вила на Бежанијска Коса во Белград, пишува Телеграф.рс.

На официјална веб-страница за недвижен имот пишува дека оваа вила е продадена во јули 2010 година за 950.525 долари.

На истата веб-страница пишува дека куќата е со површина од 222,96 метри квадратни и дека има две бањи.

Инаку, Брена и Боба, освен недвижен имот во Мајами и Белград, наводно имаат стан и во Монте Карло.