Naslovna Magazin Пешачела 64 километри за да може да има дете- Тажната приказна на...

Пешачела 64 километри за да може да има дете- Тажната приказна на големата Ју ѕвезда

Ивана Банфиќ, која сите ја паметиме најмногу по хит-дуетот „Годинама“ кој го сними со Дино Мерлин, денес живее далеку од рефлекторите и студиото.

Покрај провокативните и впечатливи текстови, оваа пејачка сцената на 90-тите ја одбележа и со невидена естетика и оригинален визуелен идентитет на сцената, а ни критиките од јавноста не ја спречија дополнително да ги помести границите.

На врвот на кариерата, кога веќе беше крунисана како кралица на „кро денс“, Ивана се омажи за менаџерот Роберт Магиќ.

По 12 години брак, следеше развод, а тоа беше тежок период за Ивана, бидејќи боледуваше од алк ох ол изам.

Ивана во тој период се одлучила за два пата – лекување од зави сности и Индија и би се рекло дека од двата пата се вратила излечена.

Индија ја искористи сета своја магија која имаше влијание врз Иваан, па пејачката од патувањето се врати препородена.

„Таму се случи мојот личен раст – таа земја целосно ми го уништи егото на разгалената ѕвезда во која полека почнав да се трансформирам – патувањето низ Индија ме спушти на Земјата, сфатив дека не сум ништо посебно, дека не сум дива…

Добив и научив толку многу, пред се дека може и треба да чекорите низ животот со насмевка на лицето и позитивен став. Ова денес добро ми е познато.

Јас, која секогаш отворено зборував за естетски зафати, ги зголемував градите и ги отстранував силиконите, сега можам само да му кажам на сопственото тело „прости ми за се што ти направив“, со заклучок дека нешто вакво нешто нема да се повтори, би повторил.

Кога ја прифаќате сопствената негативност и маани, го избирате патот на вистината и имате отворено срце полно со љубов кон себе и кон другите, полесно е да живеете без страв“, заклучува Банфиќ за Јуитарњи.

Ивана денеска е среќна и повторно се омажи, а со сопругот Круно Ладишиќ, кој е во Индија и ја запроси, во декември отпатува на ова магично место за неа.

Се венчале тајно и сакале да станат родители, но следел тежок период. Првата бременост на Ивана која со години копнееше по дете не помина најдобро. Таа имаше спонтан або ртус.

„Беше тажно, болно прифаќање на сето тоа, но јас сум борец и прифатив се што се случи. Плачевме, отидовме на аџилак кај Марија Бистрица.

Пешачевме 64 километри и таму запалив свеќа за таа мала душа. во молитва најде мир“, изјави еднаш Ивана за „Хелоу“.

Среќата набрзо пристигнала во ликот на нејзиниот син Јан. “Се соочив со втора бременост, а потоа многу се плашев да не се повтори истото сценарио.

Но, еве го, фала богу, жив е, здрав, среќен и весел. Среќна сум и благодарна за овој голем подарок. “, рече Ивана која сега повторно пее и настапува.