Naslovna Magazin Ова е моментот кога Кејт ја замразела Меган, двете јатрви не се...

Ова е моментот кога Кејт ја замразела Меган, двете јатрви не се мирисаат многу

„Никогаш не се жали, никогаш не објаснувај“ е мантрата на британското кралско семејство кога се во прашање скандалите.

Додека целиот свет зборува за експлозивните мемоари на принцот Хари кој откри бројни детали за својот живот, но не ги поштеди ниту другите членови, во својата книга.

Иако официјалниот став на палатата е дека нема да ја коментираат книгата, јасно е дека нема да можат да ги избегнат прашањата на новинарите за нешто што преку ноќ стана глобална тема.

Прашањата се однесуваат и на неговиот брат, принцот Вилијам, и неговата сопруга Кејт Мидлтон, за време на нивната посета на новата болница во Ливерпул.

„Дали некогаш планираш да коментираш за книгата на Хари“, го прашал еден новинар Вилијам, но принцот избрал целосно да го игнорира.

Малку подоцна друг новинар го прашал: „Имаше ли воопшто шанса да ја прочиташ книгата на брат ти“, но и тоа прашање беше игнорирано.

Сепак, иако Вилијам не кажа ништо, експертите за говор на телото за британски Мирор објаснија што откриваат неговите гестови, движења и држење на телото.

Експертот Џуди Џејмс тврди дека и Вилијам и Кејт покажувале знаци на „внатрешна напнатост“, па забележала, на пример, дека често ја допирале и проверувале облеката.

„Двојката даде знаци кои сугерираа дека имаат некаква внатрешна напнатост поради она што Хари го откри во книгата додека беа опфатени со прашања на нивниот прв официјален состанок по објавувањето на мемоарите“, рече Џуди.

„Додека излегуваа од автомобилот, нивните насмевки изгледаа слабо, а иако се насмеаа во автомобилот, се чинеше слабо и вкочането“, објасни таа.

Еден гест на принцот Вилијам посебно ѝ привлече око.

-Вилијам користи гест кој сугерира можна вознемиреност.

Ја крева раката како да ја проверува вратоврската, иако носи џемпер, и ја става на грлото, што е гест што укажува на ранливост”, истакна Џуди.

„Додека бранот на Хари е придружен со блескава победничка насмевка, скромноста на Вилијам може да се види и на неговото лице“, опиша таа.

„Кејт и Вилијам овде, како и обично се огледуваат еден со друг, движејќи се навидум како една личност додека ги поздравуваат своите домаќини“, додаде таа.

Кавгата меѓу Кејт Мидлтон и Меган Маркл пред венчавката на Меган и Хари беше на големо споменувана во британските и светските медиуми.

Британските медиуми пишуваа дека Кејт ја расплакала. Меган во познатото интервју со Опра Винфри тврдела дека Кејт ја расплакала, но дека ѝ простила откако се извинила, додека Кејт мудро молчи за сѐ.

На расправијата се осврна и принцот Хари, кој во своите мемоари ги објави дури и пораките кои двете ги разменувале пред венчавката и напиша дека по таа расправија „ја нашол Меган како плаче на подот од нивниот дом“.

Сепак, според британските медиуми, таа расправија не била пресудна за нивната врска. Раздорот меѓу двете племиња започнал многу порано, веќе во раните фази на нивното запознавање.

Интересно е, додуша, што тука проблем беа и фустаните, но во малку поинаков контекст.

Имено, тензијата меѓу двете наводно започнала кога Меган паднала во втор план при изборот на фустан од позната дизајнерка, што наводно ја погодило и Кејт ѝ замерила.

Според еден портал, Меган била голем обожавател на британскиот дизајнер Ердем Моралиглу. Меѓутоа, кога и двете го сакале неговиот фустан, Кејт морала да избере прва.

Ова, наводно, ја вознемирило Меган, која во неколку наврати ги носела неговите фустани пред да му се придружи на кралското семејство.

Толку се налутила што се запрашала зошто на сопругата на Вилијам ѝ се дава предност пред неа и наводно коментирала дека Кејт „не е ни кралица“.

После тоа, врската на Кејт и Меган се спуштила по надолна линија, што кулминирало со расправија околу фустаните на деверушите, за која Хари тврди дека Меган ја оставила да плаче на подот.

Тој тврди дека проблемот го предизвикала Кејт, која била лута бидејќи морала да чека еден ден за одговор од Меган, додека експертите на кралското семејство коментирале дека принцот бил заблуден мислејќи дека неговата сопруга и снаата ќе бидат „најдобри пријателки“.

Покрај тоа, Хари, исто така, ја прозва Кејт во телевизиско интервју во кое рече дека таа имала стереотипи кон Меган и дека нејзиното однесување создава бариера.