Naslovna Magazin Неда Украден откри што ѝ направил дечко ѝ од Америка: Многу бил...

Неда Украден откри што ѝ направил дечко ѝ од Америка: Многу бил љубоморен, па го оставила

Пејачката Неда Украден се присети на среќното детство кое го имала во Далмација, во родниот Имотски, кое за жал завршило кога со семејството се преселила во Вишеград.

„Напуштањето на Имотски беше најтажниот и најболниот дел од моето детство за мене, бидејќи тој град ужасно го сакав. Таа болка и ден денес ја чувствувам како жива рана која никогаш не зараснала.

Тоа беше збогување не само со драги и блиски луѓе, пред сè моите баба и дедо, но и од сите мои врсници со кои ги поминав првите години од мојот живот“, кажа емотивно пејачката, која признава дека се чувствувала многу осамено бидејќи немала браќа и сестри, а на една прилика дури бегала од куќи.

„Бев многу осамена, а музиката беше прибежиште за мојата имагинација и соништа, па таму беше поубаво отколку во Јава.

Постојано се молев да добијам брат или сестра за да не бидам сама… Побегнав на пет години и тоа само затоа што ми недостигаше детското друштво.

Слушнав како децата одат на училиште, па ги следев, влегов во училницата и седнав на последната клупа.

За тоа време мајка ми сфати дека не сум во станот, па отишла кај тато во полиција и тогаш почнала потрагата.

Најмени биле многу луѓе, кучиња, пиштоли, службени коли… Ме бараа насекаде, дури мислеа дека сум киднапирана.

Во целата таа гужва се вратив од училиште и видов еден куп полицајци кај нас. Бев вчудоневидена, а мама и тато плачеа од среќа.

Кога Им кажав каде сум, ми ги истегнаа ушите, а потоа не ми падна на памет да направам нешто такво“, заклучила таа.

Неда Украден во текот на целата своја кариера важеше за голема заводничка и дама. Сопругот Милан Билбија ја запозна многу млада, по 10 години љубов се венчаа и ја добија ќерката Јелена.

Поминаа три години во брак, но останаа во добри односи до неговото упокојување во 2013 година.

-Сите мои љубовни врски почнаа идилично, но завршија лошо. Секогаш недостасуваше трпение или доверба. Иако имало љубов, секогаш нешто недостасуваше…

Мојот покоен сопруг Милан Билбија го запознав на снимањето на емисијата „На Ти“, што тој го режираше.

Имав 19 години и бев студентка на Филозофскиот факултет во Сараево, а нашата средба во редакцијата на ТВ Сараево беше судбоносна и љубовна на прв поглед.

Нашата врска траеше десет години и заврши со брак, кој се распадна по три години. Миланво почетокот го поддржуваше моето пеење, но подоцна не можеше да се справи со мојот успех и беше многу љубоморен.

За среќа, ја добивме ќерката Јелена, која ја разгаливме. По разводот, Милан повторно се ожени, но по тешко боледување во 2013 година, се упокои, ја започна својата исповед пејачката.

По разводот, нејзиниот љубовен живот го одбележа врската со докторот Момо Јаковљевиќ, но и романсата со Американец кој сакал да ја однесе до олтарот.

-Се заљубив во Белград, а тоа беше со Момо Јаковљевиќ. Бевме речиси на иста возраст со пропаднати бракови зад нас. Тој беше успешен лекар, а пред тоа се занимаваше и со манекенство.

Не сакав да се откажам од пеењето, но не можев да се потпрам само на неговата плата, па раскинавме. Меѓутоа, 30 години подоцна, како лекар, ѝ помогна на Јелена да ја носи третата бременост и да роди здраво момче, мојот внук!

Имав и дечко Џорџ од Америка…Раскинав со него поради преголема љубомора. За време на расправија во хотелската соба почна да прави хаос и да фрла сѐ, го скрши далечинското на телевизорот од лутина.

Тогаш си помислив добро беше што не се омажив за него.

Слушнав дека се упокоил од срце пред неколку години во мојот стан на Флорида“, открила Неда.