Naslovna Zivot Лидија Вукиќевиќ откри колку заработила од серијата „Бољи живот“- овие вредни нешта...

Лидија Вукиќевиќ откри колку заработила од серијата „Бољи живот“- овие вредни нешта си ги купила

Актерката Лидија Вукиќевиќ беше миленичка на публиката ширум Југославија во култниот „Боље живот“, а и денес важи за една од најубавите актерски ѕвезди и најнегуваните дами од јавната сцена.

Нејзиниот дом во Белград е вистински рај каде сè е наместено и стилизирано по нејзин вкус, а каде живее сама и ужива максимално.

Секоја година воодушевува со празничното украсување кое традиционално го покажува на социјалните мрежи и ги остава без зборови своите следбеници.

Лидија во емисијата „Скенирање“ на телевизија Курир призна дека директорката на фотографија еднаш, на почетокот на кариерата, побарала од неа да се со блече, што не сакала да го направи, за што ги трпела последиците.

„Треба понекогаш да изгубиш за да добиеш од другата страна. Една улога повеќе или помалку, затоа што не дозволив да ме водат и соб лекуваат така, затоа денес сум нормална мајка, ќерка, комшика и се.

Никој не може да ве присили на она што не го сакате“, рече тогаш таа. Актерката има 60 години, води здрав живот и се грижи за своето тело, а многумина ќе се сложат дека времето застанало за неа.

Актерката, со една своја фотографија го привлече вниманието на јавноста. Овој пат, таа го покажа убавото тело во тесен комплет, а многумина се прашуваа како успеа да изгледа одлично.

„Жено, што јадеш и пиеш?“, „Како си толку витка?“ Беа само некои од коментарите под фотографијата на Лидија. Актерката еднаш ја откри тајната на нејзиниот добар изглед.

– Воопшто не одам во теретана, само кога на некој од моите пријатели ќе му треба реклама за бизнисот. Има нешто што правам повеќе од 15 години, а тоа се стомачни вежби. Правам стомачни и грбни и сето тоа трае вкупно пет минути.

Не можам да поднесам грчеви на лицето и телото, па затоа не ги правам вежбите долго. Кога и да ми дојде, во било кое време од денот, јас го правам сето тоа.

Не сум приврзаник на времето или луѓето – рече актерката и додаде дека се обидува да се храни здраво, но дека телото понекогаш треба да се почести со нешто што тој го бара, бара, без оглед на диетите и фит формите.

– Секогаш јадев здраво. Никогаш не сум јадела нешто со сила, она што не ми се допаѓа може да биде здраво колку сака, но нема да го земам.

Треба да го слушаме нашиот организам најмногу, бидејќи тој го бара она што ни недостасува. Се обидувам да јадам почесто, но помалку.

Јас не јадам тесто и слатки. Од слатките, само сакам да јадам раванија. Некои супи, чорби, во последно време многу се грижев за мојата исхрана.

Јадам работи без глутен, но никој официјално не ми рече да не јадам глутен. Јадам многу житни култури со суво грозје, брусница.

Мед со цимет, ѓумбир со мед, сè што може да се смести во медот, јас го правам и го јадам“, откри актерката.

Годините не и се проблем, но зрачи со начинот на кој се чувствува во длабочините на душата, а тоа е – младешки. Лидија се прослави со улогата на Виолета Попадиќ во „Боље живот“ и тоа беше пресвртница во нејзината кариера.

Таа истиот изглед го задржа и денес, па многумина сметаат дека времето за неа застанало. Таа денес е исполнета, ситуирана, сакана и горда мајка, а често зборува за приватниот живот и за парите кои ги заработила во кариерата.

„Изградив куќа во Голупац од хонорарите од серијата „Бољи живот“. Купив два автомобили од рекламите, благодарение на серијата. Едниот беше за мене, другиот за татко ми“, изјавила Лидија во една прилика во емисијата „Шо к говор“.