Naslovna Zivot Завршила на болница од тага откако ја изневерил: Тажната приказна за Оливер...

Завршила на болница од тага откако ја изневерил: Тажната приказна за Оливер Драгојевиќ и Весна која малкумина ја знаат

Хрватскиот пејач Оливер Драгојевиќ е роден на 7 декември 1947 година, а во оваа прилика Стил.курир.рс се потсети на неговиот живот, но и на причината што го спречи да одржи концерти во Белград.

Хрватскиот пејач Оливер Драгојевиќ сеупкои на крајот на јули 2018 година, точно една година откако му беше дијагностициран кан цер на белите дробови. Зад себе ги остави сопругата и трите сина, безброј хитови и многубројна верна публика.

За луѓето Србија е особено интересна информација зошто оваа хрватска пејачка ѕвезда не одржа концерти во Белград и покрај многубројната публика која тоа го бараше.

“Оливер е одличен пејач. Срамота е што не може да дојде во Белград. Му понудив 200.000 евра за да направи концерт наречен “Два Оливера” со Филхармонијата. Ситуацијата е многу специфична во нивната средина.

Тој вели дека ако се врати во Сплит по концертот во Белград, мораше да се грижи за животите на своите синови“, изјави еднаш пејачот Оливер Мандиќ, пренесува Ало.

Оливер Драгојевиќ изјави дека нема да го одржи концертот во Белград: „Ја завршивме таа тема… Многу пати ми се јавуваа и секогаш кога ќе речев не, мислев дека таа тема е завршена“, изјави Оливер.

„Тие што мислат дека не се далеку нека дојдат мој концерт во другград. Им посакувам здравје и среќа“, рече Оливер, а на прашањето што памети од Белград, рече: „Таму имаше добри луѓе“, рече кратко Оливер.

Животот на пејачот Оливер Драгојевиќ беше полн со контр оверзии. Публиката ја плени со своите романтични далматински шансони, а љубовниот живот му беше доста бурен, иако се трудеше да го задржи имиџот на примерен семеен човек.

Инаку, по загубата на Оливер, Весна со сочувствителна изјава опишала каков бил нејзиниот живот со него.

„Џезот ми беше ужасен, а Оливер го сакаше џезот. Еднаш му реков: „Те молам објасни ми што е џез, како тоа се свири, ми изгледа како да го свират погрешно…“

Тој само ми рече на дека е најдобро воопшто да не зборувам за тоа. Ме интересираа некои други работи, медицина, психологија, а за музиката не зборувавме многу“, вели Весна.

Малку позната приказна за големиот уметник се однесува на неговиот интимен живот, кога неговиот брак за малку ќе се распаднел, откако во јавноста протече приказната за неговата врска со поранешната манекенка Бранка Мариќ Мути.

– Во текот на сите тие години често завршував во Брза помош поради стрес и нервоза.

Долго време се обидував да сфатам зошто Оливер се сврте кон друга жена, но на крајот сфатив дека се работи за неговата незрелост и несигурност – изјавила тогаш Весна.

Поранешната манекенка Бранка Мариќ Мути јавно призна дека е во долга врска со него.

Двајцата беа во врска во текот на седумдесеттите и почетокот на осумдесеттите, а колку е сериозна аферата покажува и фактот што Драгојевиќ сакал да ја остави сопругата Весна поради Бранка.

– Никогаш не сакав да зборувам за мојот живот надвор од сцената, но поради сплет на чудни и неморални околности се најдов во центарот на ска ндал што го приредија други.

Мојата интимност е првенствено моја работа и сè што треба да се направи ќе решам во моите четири ѕида и со оние кои тоа е поврзано, а нарачателите ќе останат гладни за сензација – изјави тогаш Оливер.

Тажната информација што ја изнесе Весна е дека и биле потребно многу долго време, тоест цели 10 години да ја преболи прељубата на Оливер со Бранка.