Naslovna Magazin Еве зошто Тозовац се оженил на 69 години, по 40 години љубов...

Еве зошто Тозовац се оженил на 69 години, по 40 години љубов со својата Мима

Легендарниот српски фолк пејач Предраг Живковиќ Тозовац се упокои во април во 2021 годинана 85-годишна возраст од последиците на кор она вирусот. Се зборуваше дека е подобар и многумина веруваа дека ќе се извлече, но, за жал, Тозовац замина во вечноста.

Предраг Живковиќ Тозовац беше српски композитор, текстописец, хармоникаш и пејач на народна и народна музика, најпознат по многу песни кои многу генерации ги сакаа.

А меѓу нив се : „Tražiću ljubav novu“, „Vlajna“, „Jesen u mom sokaku“, „Mirjana“, „Ti si me čekala“, „Violino ne sviraj“ „Ovamo Cigani“, „Oči jedne žene“, „Prazna čaša“, „Jeremija“ и други. Роден е на 22 јануари 1936 година во Краљево. Живеел и работел во Белград.

Познатиот пејач низ својата долга кариера се дружеше со многумина и пееше за многу истакнати личности.

„Јас сум кафанџија, пред се сакам кафани. Првите неколку години во Белград работев во Земун во „Централ“, истакна Тозовац и откри како Бранко Пешиќ уживал во неговите пејачки настапи.

„Тоа беше времето кога Бранко Пешиќ беше претседател на општина Земун. Му се допадна да му испеам неколку песни од Срем. Му пеев со љубов затоа што направи многу за Земун, Белград и Србија воопшто.

Освен за неговата голема кариера, јавноста ја интересираше и неговата љубовна приказна со дваесет години помладата Емилија Јањиќ, со која се ожени во 2015 година по речиси 40 години љубов и заеднички живот.

„Жена моја, можам да кажам жена ми и со право велам жена ми затоа што е вистинска жена и затоа што речиси половина од мојот живот го поминав со неа. Многу е трпелива, добра мајка е, добра пријателка, исто така има внука па е добра баба.

Но пред се ми беше вистинска пријателка и поддршка во животот.Јас сум водолија и не можам ам, а ни таа не може сама. Еднаш сонував дека се упокоила мојата Емилија.

Па јас ѝ реков, гушкајќи ја, плачејќи гласно во сон: „Зошто ме остави, со кого да живеам сега“. Внимавај, тоа е најискрената реченица што маж ја кажува на сон.

Па тогаш и реков таа е најубавата љубовна песна“, изјави легендарниот пејач пред неколку години и откри дали има тајна за успешен и среќен брак:

„Пропатував половина свет, го прошетав целиот свет музички. Многу е тешко. Човек мора да биде филозоф и земјоделец и механичар и професор ако е жена и мајка, ако е маж татко и сите заедно да го поставиме прашањето како поминавжл низ животот.

Бидејќи се уште не сум ја завршил приказната не можам да ви кажам дефинитивно како поминав. Многу беше убаво, многу беше добро и беше исто така тешко“, изјави тој за Story во тоа време.

На прашањето зошто решил да се ожени после толку години, Тозовац рече: Решив да се омажам многу брзо, до ноември ќе бидам „окован“ маж“, изјави Тозовац во 2015 година, додавајќи дека мора некако да се смири.

„Иако ќе ми биде полесно бидејќи сега сум на оваа возраст, па веќе немам сила за две други жени“, изјави тој за Информер.

Некогаш велеше дека му се допаѓа да биде слободен човек, но многу се заљуби во својата мила Емилија.

„Дури и да не решив да го ставам тој венчален прстен на раката, се оженив со неа од љубов. Не можам да гледам во никој друг освен во мојата Мима“, признал Тозовац.

Вели дека ергенскиот живот отсекогаш му бил убав и дека му е тешко да се откаже од него.

“Не сум сериозен, но ќе станам сериозен. Милата моја го заслужува тоа. Емилија е многу добра душа, фина личност и толерантна. Одлична е штом ме трпи и излегува со мене на крај”, изјавила Предраг.

Тозовац и Емилија се заколнаа на вечна љубов пред најтесниот круг на пријатели.