Naslovna Magazin Најзгодната водителка на „Гранд“, Сања Кужет кажа трогателна приказна за син ѝ,...

Најзгодната водителка на „Гранд“, Сања Кужет кажа трогателна приказна за син ѝ, за ова никој не знаеше досега

Водителката на „Sвезде Гранда“, Сања Кужет, своето слободно време го поминува во долги прошетки, а многу сака да џогира за да се одржува во форма.

Гостувајќи во емисијата „Гранд Магазин“ на сите гледачи им откри дека не сака да се шминка приватно и дека најмногу ужива во опуштена гардероба.

Иако, како што вели, некаде се очекува секогаш да бидат елегантно облечени и дотерани, не крие дека и се случува со денови да не се шминка.

– На луѓето многу им се допаѓа кога ме гледаат опуштена, кога не сум на сцената. А јас, токму поради тоа што се шминкам за на работа, се трудам слободното време да го поминувам на најрелаксиран можен начин. Тоа ми се допаѓа и не се срамам од тоа – изјавила Сања во емисијата.

Сања смета дека ако си задоволна од себе, тогаш немаш проблем со такви работи, а како што истакнува е многу исполнета.

На прашањето на водителката дали е вистина дека не сака селфи фотографии и дали навистина изјавила дека не знае да ги направи, Сања одговара потврдно и додава:

-Тоа е т еп ач ка која изгледа смешно додека таа фотографија е создадена и тогаш само замислувам како е за девојките тоа е професија.

Процесот на создавањето на селфи не е нималку наивен, бидејќи бара многу време, креативност и енергија. Ја немам таа сила, волја или амбиција ни приближно.

Сања со првиот сопруг го доби првиот наследник Андрија кој денес има 14 години, а со сегашниот сопруг Немања го има и помладиот син Страхиња кој наскоро ќе го прослави шестиот роденден.

Горда е што и двајцата се големи љубители на спортот, исто како неа, па тоа е главна тема во нивниот дом.

„Јас сум сѐ поактивна, а поради моите деца кои се многу активни, тие се момчиња, се ориентирани кон спортот. Кај нив и мојот интерес повеќе се сврте кон спортот, но тоа е убаво“, изјави Сања која редовно џогира и игра тенис, во емисијата „Практична жена“.

Нејзиниот постар син игра кошарка, а помалиот се занимава со фудбал и е навивач на Црвена Sвезда. Поради големата љубов кон овој спорт, на неполни 5 години се разделил од родителите и братот, за да замине со екипата на камп во Бугарија на една седмица.

Водителката признава дека разделбата од синот ѝ била тешка, но дека сфатила дека тој е поспремен за тој чекор од неа и не сакала да му ги попречува желбите.

„Мојот помал син е опседнат со Црвена звезда, тренира фудбал и го живее тој сон 24 часа на ден. Тој отиде во 7-дневен камп со својот тим кога имаше помалку од 5 години.

Немаше прашање воопшто дали е способен за такво нешто, се чудев што ми се случи, навистина пораснаа, но само толку што брзо ми порасна и второто дете.

Сепак, прашање е на карактер, сакаше, ние ја препознавме неговата желба и сето тоа да биде уште почудно – седум дена апсолутно не се слушнавме со него.

Затоа што веројатно ќе беше тажен на крајот од денот кога ќе ме слушне, тогаш целиот концепт на тој камп ќе се разнишаше и по совет на сите тренери беше како „ајде подобро без телефон, ќе ви даваме извештаи ние“.

А тој едноставно е таков. Тие беа во Бугарија 7 дена. Јас ги преживеав тие денови само благодарение на него, бидејќи јас му верував и до ден денес му верувам дека желбата му е огромна.

И затоа немав дилема затоа што ќе знаев дека ќе беше многу потажен да му одречам нешто такво поради мојата несигурност.

Сакав да го слушам детето, можеби јас не бев подготвена за тоа, но тој беше. Сега не верувам дека го преживеав и тоа, но го преживеав“, изјави Сања во споменатата емисија. Имено Сања ретко зборува за својот приватен живот и таинствено го крие од јавноста, така што оваа приказна не ја знаеше никој досега.

Водителката истакна дека најважно е да ги слушате желбите и потребите на вашите деца, но и да им ги всадите вистинските вредности.

„Во ред е, го слушам него и мојот постар син, тоа мора да го правиме со нашите деца, мораме многупати да се прилагодиме на нив, но тука сме да им ги всадиме вистинските вредности што ги носат од дома.

Каде и да се, и да знаат дека имаат свој дом. А дом воопшто не е лесно да се изгради, потребно е многу време, волја и љубов“, заклучи таа.