Naslovna Magazin Најголемата миленичка на Шабан проговори за нивниот последен разговор – почувствувала дека...

Најголемата миленичка на Шабан проговори за нивниот последен разговор – почувствувала дека треба да му се јави на камера

Сопругата на Михајло Шаулиќ на 10 јануари роди ќерка, а семејството Шаулиќ по тој повод организираше голема прослава која траеше речиси цела вечер.

На прославата најсреќна била бабата Гоца Шаулиќ која открила дека се поминало баш како што сакал нејзиниот покоен сопруг.

-Сигурна сум дека денес Шабан би бил најсреќниот човек на светот, бидејќи отсекогаш сакал да го види Михајло исполнет во улогата на татко – изјавила вдовицата на пејачот.

За жал, Шабан не го дочека раѓањето на внуката, ниту венчавката на синот, што беше негова голема желба, а за наследниците на Михајло уште додека живееше подготви подарок.

Имено, Шабан на Гордана ѝ оставил вреден семеен дукат, кој го наменил за детето на Михајло, односно малата Мања.

Инаку, името Мања е варијанта на името Марија. Додека латинската форма на хебрејското име е „Миријам“. Како името на мајката на Исус, името има симбол на чиста и длабока љубов.

Ќерката на Шабан, Илда одржува часови по тенис за деца во Америка. Таа за првпат проговори за својата кариера, но и за тоа каде живее.

– Што се однесува до професионалниот тенис, мојата активна спортска кариера одамна заврши. Играв рекреативно во Белград, но сега играм ретко, најчесто на хуманитарни турнири.

Она што сега го постигнав преку океанот е поврзано со мојот сопруг, кој со години живее и работи во Америка – тој игра спорт, односно фудбал. Тој има своја фудбалска школа повеќе од дваесет години.

Кога планиравме да останеме подолго во Америка, му реков дека би било убаво да почнам да се занимавам и со деца. Тоа беше моја желба – да работам со најмалите – рече Илда и додаде:

– Претходно, дури и размислував да отворам градинка, а потоа ќерка ми се роди да го спои уживањето во работата со деца со знаењето што го имам.

Ми рече, бидејќи тренирав долго време, дека би било убаво да пробам тренерска работа со децата и да видиме како ќе биде за мене.

Дојдовме до идеја спонтано, и беше поубаво и подобро отколку што очекував. Се помина навистина добро, дури и некои тениски кампови беа реновирани бидејќи децата беа многу среќни.

Годишнината од упокојувањето на Шабан Шаулиќ се наближува, а неговите роднини, членови на семејството, пријателите и колегите сѐ уште тешко се помируваат со фактот дека тој повеќе не е помеѓу нив.

Сите се уште со солзи во очите зборуваат за кралот на народната музика.

Неговата миленичка Илда секогаш има нежна насмевка кога се сеќава на својот татко. „Мислам дека допрва ќе ми недостига, дека ќе дојде време кога ќе посакам нешто да му кажам, да го слушнам неговиот скапоцен совет што толку несебично го дал“, вели ќерката на Шабан.

Таа е последната од членовите на семејството кои го виделе Шабан пред неговото упокојување. Му се јавив ноќта пред несреќата и никогаш немав навика да му се јавувам кога работи“, изјави Илда за „Ексклузив“ на ТВ Прва.

„Бев во студио со Саша Николиќ и снимавме песна. Во еден момент, велам, дозволете ми да му се јавам на татко ми да слушнеме што направил.

Саша вели дека е подобро да се почека, да заврши сѐ убаво, но многу сакав да го слушнам“, се присетува ќерката.

Толку многу сакала да го види што дури го замолила да ја вклучи камерата. Одамна го немав видено, затоа и го побарав.

Беше расположен“, вели Илда. „Ме пофали, ми вели – „убаво пееш, ќерко.“ Тато никогаш не бил строг“, го опишува таа, Шабан.

Според неа, токму мајката Гордана била одговорна што неговиот татко бил неоспорен авторитет. „Таа знаеше да каже – само чекај, сега ќе дојде татко ти – и сите стоиме во место.

И знаеме дека нема да нѐ кара, дека само нежно ќе каже – па што правеше, ќерко.” вели Илда.