Naslovna Magazin Ја ќарил кога имала 16 години, и од cтpaв криеле од нејзините...

Ја ќарил кога имала 16 години, и од cтpaв криеле од нејзините родители и кога конечно им кажале се случило ова- Љубовната приказна на познатиот Ју пејач

Бијело дугме е најпознатата југословенска рок група, основана во Сараево во 1973 година. Таа објави девет албуми помеѓу 1973 и 1989 година.

Водач и единствен постојан член на групата беше гитаристот Горан Бреговиќ, додека Жељко Бебек, Младен Војичиќ Тифа и Ален Исламовиќ го заземаа местото на пејачите.

Басистите Зоран Реџиќ, Јадранко Станковиќ, Санин Кариќ и Љубиша Рачиќ, тапанарите Горан Ипе Ивандиќ, Милиќ Вукашиновиќ и Драган Јанкелиќ и клавијатуристите Владо Правдиќ и Лаза Ристовски дојдоа и ја напуштија групата од различни причини.

Групата се распадна поради во-јната во поранешна Југославија, а Бреговиќ ја отфрли идејата за повторно обединување. Во многу интервјуа, тој експлицитно ја отфрли секоја можност повторно да излезе на сцената како рок гитарист.

Ален Исламовиќ има самостојна кариера во последните 20 години и истакнува дека тоа најмногу му одговара.

Се осврна и на соработката со Горан Бреговиќ за која има само убави зборови и призна дека не бил под преголем притисок да стане главен вокал на најпопуларната група на овие простори по Жељко Бебек и Тифа.

„Горан ми зборуваше за секоја песна и ме праша што мислам. На секој концерт трчам по 90 минути и тој го цени тоа, така што нашата соработка е многу добра и солидна и ќе трае долго“, заклучи тој.

Ален Исламовиќ и неговата сопруга Марјана се заедно од нејзината 16-та година, а таа ретко се експонирала во јавноста. Познатиот пејач на групата Бијело дугме, Ален Исламовиќ во интервју за Блиц ја коментираше својата кариера, но и приватниот живот.

Ален има големо семејство, сопруга, две ќерки и три внуци, а откри кој му е омилен. Внуката ме откри на телевизија и ја слушаше песната „Аида.“

Сега јас сум човекот кој скокна од цртаниот филм „Среќен сум што станав дедо“, изјави Исламовиќ за Блиц. Признал и дека ги разгалил своите внуци.

„Секогаш морам да му купам нешто на мојот среден внук, бонбони или чоколади. Го поканувам да му кажам како му купив нешто, но дека мајка ми не смее да знае. Штом ги извадам тие кутии со бонбони, јас сум одлично му“, вели пејачот.

Тој е со сопругата Марјана Ален за нејзиниот 16-ти роденден, а таа никогаш не била експонирана во јавноста.

“Тоа беше нејзина одлука, никогаш не вршев притисок дали таа треба да биде со мене или не. Кога сум приватен некаде и некој не фотографира, таа разбира се бидејќи разбира што значи да се биде јавна личност.

Таа се најде во некои ситуации во медиумите, но тоа не ја интересира “, беше искрена пејачката. Двојката се запознала за време на излегување во ноќен клуб, а тие се заљубиле на прв поглед.

„Порано го следев Ален на неговите концерти, но овој пат е премногу заморно со оглед на далечината и веднаш се враќавме, па не можев да одам. Но често патувавме заедно, па лудо се забавувавме.

Сега повеќе не сме толку стари за тоа. Ако излеземе, ни треба да закрепнеме три дена“, изјави Марјана за Блиц, која поради семејството се откажа од работата како медицинска сестра.

Во една прилика, Ален раскажал дека на почетокот од врската, жена му криела од родителите дека се заедно.

– На некого таа тринаесетка му е несреќен број, но на нас ни е среќен. Токму на 13 ноември, Маријана и јас славевме 40 години од нашето познанство. Со својата сопруга, почнавме врска кога таа имаше 16 години.

Таа беше во тие години кога сериозна врска беше речиси забранета во тоа време. Ние некако успешно успеавме да се криеме од нејзините родители кои не дозволува да бидеме заедно. Јас сум постар од неа шест години“, раскажал Исламовиќ.

И тој и сопругата потекнуваат од малото босанско место Бихаќ, каде што денес жиеват и имаат свој бизнис. плантажа за лешници но и нивната семејна куќа ја претворија во пансион за туристи.

„Јас иако имав 22 години кога се запознавме и веќе бев вратен од војска, таа чекаше да наполни 18 години. Не смеевме никако да им кажаме на нејзините родители, имавме тајна врска.

По две години криење, им кажа на родителите дека е во врска со мене, и од тогаш ни тргна среќно.

Се плашевме дека избие некој проблем, и на почеток и на нив им беше чудно, и целата наша љубов ја гледаа со резерва, но потоа не поддржаа, и тоа не изненади.

Еве, и ден сме заедно, имаме две прекрасни ќерки, Лара и Уна, кои се омажија и кои ни донесоа прекрасни внуци

Сега веќе уживаме во тие денови како баба и дедо. Тоа е една неопислива љубов спрема нашите внуци.

Секој оној што ќе стане дедо, дури кога ќе го доживее тоа искуство ќе сфати што значи да се биде дедо“, изјавил Ален во една прилика.