Naslovna Srbija Со метла по под го собиpа бакшишот – еве колку пари направила...

Со метла по под го собиpа бакшишот – еве колку пари направила познатата пејачка од една свадба

Рада Манојловиќ јкаде и да се појави, ја вжештува атмосферата до трескавично ниво, а така беше и овој пат кога настапи на приватна прослава.

Да потсетиме, Манојловиќ безрезервно му помага на својот татко во материјална смисла. Пејачката за својот татко ја изградила пространата куќа во која сега живее, ја купила целата земјоделска механизација, инвестирала во имотот, се грижи за неговото здравје бидејќи никогаш не заборавила колку се жртвувал за неа.

Рада никогаш не криела дека уште од тинејџерските денови била навикната да работи и да пее со татко и на забави и по околните кафеани.

Иако никогаш не се пожалила, таа признала дека неколку пати се нашла во непријатна ситуација, па дури и се плашела за својот живот, бидејќи публиката честопати нема почит кон пејачките.

– Татко ми беше жртва во периодот кога работеше како мој менаџер. Никогаш нема да заборавам кога се обидоа да му го одземат животот со превртување на автомобилот во кој спиеше и со вадење на воланот.

Бев преплашена, но за среќа тој излезе неповреден. Татко ми е исклучително вешт и снаодлив човек, а ние имавме среќа – изјави еднаш за „Свет“ Рада и опиша и таа имала многу непријатни ситуации.

– Еднаш пијан гостин со наполнет пиш тол пук на под шаторот каде што пеев. И тоа само затоа што пејачот со кој работев тогаш не знаеше да испее една песна што ја бараше човекот.

Единственото нешто што ме натера да се чувствувам заштитено тогаш беше тоа што татко ми беше со мене. Инаку, не се срамам што пеев на такви места. Јас сум исклучително горда на тоа.

Во една прилика, пејачката Рада Манојловиќ на Твитер сподели видеото кое веднаш го привлече вниманието пред сѐ на мажите, кои сакаа да ја коментираат необичната ситуација.

Манојловиќ отишла да го посети нејзиниот татко кога го сретнала на отворен пат каде што возел многу необично возило.

Би се рекло дека се работи за мотокултиватор на кој е поставено големо буре со смеса за прскање на тревата. Возел бавно додека не ја видел ќерката како го снима од автомобилот како го претекнува. Се радуваше кога ја виде Рада, радосно мавташе додека таа го снимаше.

– Татко ми ќе живее 100 години, кога и да дојдам во село ми прави нов изум, на крај ќе направи парна машина како Паја и Јаре од истоимениот филм.

Супер му е на него, крал – коментира Рада, а веднаш потоа следеа коментарите на придружниците.

-Крал, ова ми изгледа како прскалка за трева – гласеше еден од коментарите, а Рада потврди.

– Кажете му на возачот да не престигнува преку полна линија – бил еден од коментарите кој се однесувал на Рада која била во автомобилот што го посетила нејзиниот татко додека снимала, а пејачката веднаш реагирала.

Кога состојбата во сообраќајот е чиста, односно кога нема други пречки и опасности на патот, на возачите им се дозволува, освен трактори, да ја поминат полната линија, односно на места каде што е забрането со сообраќајна сигнализација да посетуваат велосипеди, мопеди, култиватори, работни машини и пајтон – беше одговорот на Манојловиќ.

Имено, Рада била пејачка на свадба во Белград на која повеќето гости биле од Словенија. Гостите на свадбата биле многу среќни, играле без престан, а песните на Рада ги ставиле сите гости во транс, па дури почнале и да се кршат чаши.

Секако, за возврат, гостите ја почестиле Рада со нивните отворени раце, па целиот под бил исполнет со бакшиш како тепих од пари. Рада добила 200.000 – 300.000 динари, сѐ во илјадарки.

Сега дојдовме во сопственост на видео кое покажува како поради скршени стакла морале да дојдат чистачките да чистат, а во таа прилика и го собрале бакшишот на Рада кој бил на подот. Гостите ги собрале сметките со метла, а потоа и ја фрлиле на пејачката.

Оваа сцена досега не била видена кога се во прашање познатите пејачи од Балканот, а Рада успеа да да направи ваков хаос, изјави еден близок извор кој присуствувал на оваа прослава.

– Воодушевена сум од невестата, толку весела невеста досега не сум видела. На неа и на нејзиниот сопруг им посакувам сѐ најдобро и многу среќа во бракот – изјави Манојловиќ.