Naslovna Vesti ОГРОМНА ТАГА – Почина познатиот музичар

ОГРОМНА ТАГА – Почина познатиот музичар

ЏЕф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи на сите времиња, почина на 78-годишна возраст, а неговата смрт беше потврдена на неговиот официјален Твитер.

“Во име на неговото семејство, со длабока тага ја споделуваме веста за смртта на Џеф Бек. Откако доживеа ненадеен напад на бактериски менингитис, тој почина мирно вчера. Неговото семејство бара приватност додека се справуваат со оваа огромна загуба.” прочитаното соопштение.

Британскиот музичар се прослави како дел од Yardbirds, бендот во кој ја започна својата кариера и Џими Пејџ, каде го замени Ерик Клептон, пред да ја формира групата Џеф Бек со Род Стјуарт. Од средината на 70-тите се посвети главно на инструменталната музика, а од тогаш до денес редовно се наоѓа на врвот на безброј листи на најголеми рок гитаристи на сите времиња, пишува Index.hr.

Со музика се занимаваше до самиот крај на животот, а последната турнеја ја направи пред само неколку недели заедно со Џони Деп. Неговиот тон, присуство и пред се гласност ја редефинирале гитарската музика во 1960-тите и влијаеле на движењата како хеви метал, џез-рок, па дури и панкот.

„Тоа е како да вели: „Јас сум Џеф Бек. Јас сум тука. И не можете да ме игнорирате“, напиша Мајк Кембел од Heartbreakers во есејот за листата на најдобри гитаристи на Ролинг Стоун на сите времиња, каде Бек се најде на седмото место.

„Дури и во Yardbirds имаше тон кој беше мелодичен, но директен – светол, итен и нервозен, но сладок во исто време. Може да се каже дека беше сериозен гитарист и отиде на тоа. Тој не држеше Назад. Стануваше се подобар и подобар. А зад него сме ние обичните смртници“, се сеќава еднаш Џими Пејџ од Лед Цепелин.